مجلات

شماره بیست و نهم بازینامه منتشر شد

در حالی که سال‌ها است ورزش‌های الکترونیک (eSports) در دنیا به یکی از جدی‌ترین و پرمخاطب‌ترین انواع ورزش تبدیل شده‌اند، در ایران این جریان هنوز در ابتدای راه قرار دارد و کم‌تر به آن بها داده می‌شود. اگرچه فرهنگ استریم کردن بازی‌ها به سرعت در بین بازیبازها در ایران فراگیر شد، ورزش‌های الکترونیک همچنان با بی‌مهری مواجه هستند. البته که بازیکن‌های حرفه‌ای و ورزشکاران افتخارآفرین در ایران کم نیستند و تلاش‌های خرد و کلان در این حوزه نوید روزهای بهتر را می‌دهند، لزوم ورود جدی به این عرصه از طرف بخش خصوصی و نیز ارگان‌های دولتی کاملا احساس می‌شود.
امسال که شاهد تغییر برنامه‌ی برگزاری لیگ بازی‌های ویدئویی در ایران بودیم و برگزاری این لیگ به نوعی به اولین فعالیت جدی بنیاد در روزهای مدیریت صادق پژمان تبدیل شد، فرض بر این بود که مدیر جدید با درک ظرفیت‌های ورزش‌های الکترونیک از این حوزه حمایت خواهد کرد. با این حال با گذشت بیش از یک فصل از سال، هیچ ایده‌ای برای آینده‌ی این حوزه‌ی مهم نداریم. از طرف دیگر، انجمن ورزش‌های الکترونیک ایران که خود را همچنان تنها متولی ورزش‌های الکترونیک در کشور می‌داند نیز اقدام پررنگی در این زمینه انجام نداده است و بعد از مدتی سر و صدا برای شکل‌گیری ساختار حرفه‌ای باشگاهی برای ورزش‌های الکترونیک، حالا فعالیت‌های این انجمن به اعزام تیم‌ها به مسابقات بین‌المللی محدود شده است.
توجه به ساختارهای پایه و ایجاد یک لیگ حرفه‌ای در کشور با گردش مالی عظیمی که می‌تواند ایجاد کند، حلقه‌ی مفقود ورزش‌های الکترونیک در ایران است. لیگی که می‌تواند هم به جوانان بازیباز اشتیاق حضور در عرصه‌های مهم بین‌المللی را بدهد و هم موفقیت‌های ایران در این حوزه را قطعا چند برابر خواهد کرد، همچنان در برنامه‌های متولیان دولتی دیده نمی‌شود. از طرف دیگر، پشتیبانی نکردن از قهرمانان ایرانی در ورزش‌های الکترونیک مختلف، نشان می‌دهد که این رشته‌ها برای آقایان اهمیت چندانی ندارند و به همین خاطر است که افتخارات پراکنده‌ی ایران در بازی‌های بین‌المللی تکرار نمی‌شوند و یا سخت تکرار می‌شوند تا همچنان خلاقیت و تلاش بازیکنان به صورت مستقل تنها امید مخاطبان این عرصه باشد.
امسال سال پربار و خوبی برای بازی‌های ورزشی بود. اگرچه بسیاری از بازیبازها از عناوین بسکتبال، هاکی و مبارزات مشت‌زنی آزاد راضی نبودند، دو عنوان فوتبالی امسال توانستند توجه بیشتر آن‌ها را به خود جلب کنند. از طرفی بازی فیفا که مدت‌ها است به عنوان برترین شبیه‌ساز ورزش فوتبال در میان بازی‌های ویدئویی خود را به اثبات رسانده امسال دستخوش تغییرات مثبت زیادی شده و از طرف دیگر، بازی PES با شناسایی نقاط قوت حریف و نقاط ضعف خود در سال‌های پیشین، به یکی از بازی‌های برتر امسال تبدیل شده است. حالا طرفداران بازی‌های ورزشی روزهای خوشی را سپری می‌کنند و قهرمانی در رشته eFootball PES2020 برای ایران در مسابقات کره‌ی جنوبی که همین چند روز پیش رقم خورد نیز این روزها را شیرین‌تر کرده است. به همین خاطر این شماره از بازینامه را به بررسی بازی‌های ورزشی مطرح امسال و نیز نگاهی به وضعیت ورزش‌های الکترونیک در کشور اختصاص داده‌ایم.

آرشیو مجلات بازینامه